Jednym z przejawów współuzależnienia jest trwanie w relacji, w której osoba ponosi głębokie koszty emocjonalne i psychiczne wynikające z destrukcyjnych zachowań uzależnionego partnera.
Jeżeli żyjesz w związku z osobą uzależnioną od środków psychoaktywnych lub od zachowań, ważne jest, abyś zrozumiała, co takiego dzieje się w Twoim życiu, że coraz bardziej cierpisz.
Zastanów się, czy odczuwasz:
- Chaos emocjonalny i huśtawki nastrojów?
- Zagubienie i bezradność w trudnych sytuacjach?
- Nadmierną zależność emocjonalną od partnera?
A może… starasz się chronić partnera, ukrywając jego problemy przed innymi? Próbujesz kontrolować jego zachowania, aby zapanować nad sytuacją? Odczuwasz niepokój lub poczucie winy związane z jego zachowaniem? Może bierzesz na siebie odpowiedzialność za coś, co nie należy do Twoich obowiązków?
Współuzależnienie może powstać tylko w określonych warunkach. Przede wszystkim musi istnieć związek między dwojgiem dorosłych ludzi. Związek ten nie musi być małżeństwem, ale muszą w nim istnieć w miarę trwałe więzi (nie tylko emocjonalne), które określają życie dwojga ludzi ze sobą. Może to być wspólne mieszkanie, dzieci, wspólne zależności finansowe i bytowe. Aby można było mówić o współuzależnieniu, jedna osoba w tym związku musi wprowadzać destrukcję do której druga osoba się dostosowuje. Jest to zatem relacja nierówna.
Formy terapii współuzależnienia
Terapia współuzależnienia może być prowadzona indywidualnie lub w formie kameralnej grupy.
Wychodzenie ze współuzależnienia zaczyna się od uświadomienia sobie problemu i podjęcia kroków w kierunku zmiany. Terapia współuzależnienia zawsze zaczyna się od diagnozy, która zazwyczaj obejmuje około trzech spotkań. Ten etap umożliwia zrozumienie i zdefiniowanie własnych trudności. Diagnoza to punkt wyjścia do dalszej pracy i zmiany.
Co zyskasz dzięki terapii współuzależnienia?
- Rozpoznasz własne wzorce współuzależnienia
- Zrozumiesz mechanizmy uzależnienia i współuzależnienia
- Zauważysz konsekwencje swoich działań i ocenisz, czy chcesz nadal je kontynuować
- Zaczniesz doceniać siebie i swoje potrzeby, niezależnie od uzależnienia bliskiej osoby
- Nauczysz się dbać o własne potrzeby bez poczucia winy
- Nauczysz się ustanawiać i utrzymywać zdrowe granice w relacjach
- Zrozumiesz różnicę między zdrowym przywiązaniem a toksyczną zależnością
- Zrozumiesz, które przekonania trzymają Cię w toksycznej relacji
- Obniżysz poziom swojego lęku
- Odzyskasz poczucie sprawczości
- Zwiększysz świadomość własnej wartości